Nieuport 11C1 "Bebe"

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja Jan. 30, 2018, 8:14 p.m.

Tagi:

Nieuport 11C1 "Bebe"

Samolot powstał w zakładach Edouarda Nieuporta w roku 1915, jako rozwinięcie poprzedniego modelu - Nieuporta 10. Seria 11 była pomniejszoną wersją 10-tki. Konstruktorem samolotów tych był Gustaw Delage - pionier z początków rozwoju lotnictwa. Konstrukcje Delaga charakteryzowały się dobrą aerodynamiką oraz układem płatów zwanym "półtorapłatem". Górny płat posiadał dwa dźwigary, a dolny jeden, do tego przesunięty do tyłu względem górnego. W początkowej fazie produkcji samolot ten wyposażony był w silnik Le Rhone o mocy 60 kW, co było niewystarczające na owe lata. Później zaczęto montować silniejsze motory o mocy 81 kW - Nieuport 16C1 - była to jedyna różnica konstrukcyjna pomiędzy tymi modelami (z racji mocniejszego silnika zmieniły się oczywiście osiągi). "Bebe" był samolotem szybkim, zwrotnym i posiadał dobrą prędkość wznoszenia, a ponadto pilot miał dobrą widoczność. Piloci Nieuporta 11C1 odnieśli wiele zwycięstw w walce powietrznej. Samoloty te weszły do walki w dniu 5 stycznia 1916 r. i w tym czasie były to najlepsze myśliwce alianckie. Oprócz zakładów francuskich samolot ten produkowano również we Włoszech, Holandii i Rosji. Wyprodukowanych zostało łącznie około 7200 egzemplarzy 11C1 "Bebe".


W polskim lotnictwie znajdowały się dwa samoloty 11C1. Pierwszy z nich został przejęty od Rosjan dnia 19 sierpnia 1917 r. w Mińsku przez pilotów wchodzących w skład Polskiego Oddziału Awiacyjnego przy I Korpusie Polskim. Samolot (nr 1125) był nieuzbrojony i służył jako samolot łącznikowy i rozpoznawczy. Dnia 17 grudnia 1917 r. na samolot założono narty zamiast standardowego podwozia. Po drugim locie z nartami został uszkodzony przy lądowaniu w Bobrujsku. 10 kwietnia 1918 r. tego dnia pojawia się ostatni wpis ewidencyjny tego samolotu. Kolejna maszyna 11C1 należała od Polskiego Oddziału Awiacyjnego gdzie dowódcą był wówczas por. Narkiewicz. Samolot był bardzo zużyty i służył do lotów łącznikowych w Kubaniu i Odessie, posiadał rosyjskie znaki. Jak podaje A. Morgała w Polsce mógł znajdować się i trzeci samolot tego typu. Prawdopodobnie mógł zostać przejęty od Rosjan przez Austriaków i zhangarowany na lotnisku we Lwowie, które to zostało opanowane 2 listopada 1918 r. przez Polaków. W raporcie określono samolot jako "stary myśliwski Nieuport słabosilny 80 HP". Dwa miesiące po zdobyciu tego samolotu, został zniszczony przez walący się hangar.

Konstrukcja:

Samolot myśliwski dwupłatowym (w układzie półtorapłatu) jednoosobowy, jednosilnikowy, konstrukcji mieszanej z odkrytą kabiną i podwoziem stałym .

Silnik

Gwiazdowy, rotacyjny, 9 - cylindrowy, chłodzony powietrzem Le Rhone o mocy 80 KM (60 kW) lub Gnome o mocy 80 KM. Osłona silnika była niepełna w kształcie podkowy, pierścieniowa, brak rur wydechowych - spaliny odprowadzane były przez otwory owalne u dołu osłony silnika. Śmigło drewniane, dwułopatowe.

Skrzydła

Konstrukcji drewnianej o skosie 3o30', płat górny dwu, a dolny jednodźwigarowy. Płaty kryte płótnem. Lotki umieszczone były tylko na płacie górnym. Oba płaty połączone za pomocą słupków drewnianych o przekroju kroplowym, owinięte w trzech miejscach taśmą płócienną. Płaty usztywnione drutem stalowym i piramidką z rur stalowych wspierająca płat górny.

Stery

Szkielet sterów wykonany z rurek stalowych o płaskim profilu. Całość pokryta płótnem. Ster kierunku płytowy, bez statecznika pionowego "pływający".

Kadłub

Od przodu rama spawana z rur stalowych z płytami mocującymi silnik, osłona silnika aluminiowa otwarta od dołu. Za ramą stalową zaczynała się kratownica drewniana usztywniona drutem i pokryta płótnem. Boki samolotu były płaskie, grzbiet owalny, a przekrój tylnej części trapezowaty. Przyrządy w kabinie składały się z: busoli, obrotomierza, wysokościomierza i zegara. Samolot wyposażony był w celownik pierścieniowy. Podwozie dwukołowe amortyzowane było sznurem gumowym, a płoza ogonowa metalowa z drewnianą okładziną.

Uzbrojenie

K. m. Lewis umieszczony nad płatem górnym.

Dane taktyczno - techniczne:

Wymiary:
- Rozpiętość - 7,52 m
- Rozpiętość płata dolnego - 7,4 m
- Długość - 5,64 m
- Wysokość - 2,4 m
- Powierzchnia nośna - 13,3 m2
Masa:
- Własna - 320 kg
- Użytkowa - 160 kg
- Całkowita - 480 kg
Osiągi:
- Prędkość - Vmax = 152 km/h
- Czas wznoszenia na 1000 m - 4 min
- Pułap - 4500 m
- Czas lotu - 2,5 h

Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Goworek T., Samoloty myśliwskie pierwszej wojny światowej, Warszawa 1981.
 Goworek T., Samoloty myśliwskie pierwszej wojny światowej, Warszawa 1988.
 Jankiewicz Z., Malejko J., Samoloty i śmigłowce wojskowe – Ł-O, Encyklopedia Lotnictwa Wojskowego, t. 12, Warszawa 1996.
 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918 – 1924, Warszawa 1997.
 Pilecki Sz., Domański J., Samoloty bojowe 1910 – 1967, Warszawa 1969.
 LiOPGP, nr 5, 1937 r.


Fotografie:
http://www.wwiaviation.com/
https://pl.pinterest.com/pin/389279961525503384/



Wszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: