SEA IVC2

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja June 13, 2017, 5:33 a.m.

Tagi:

SEA IVC2

Był to dwuosobowy samolot myśliwsko - eskortowy powstały w 1917 r. w zakładach Societe d'Etudes Aeronautiques. Głównymi konstruktorami byli Henry Potez oraz Marcel Bloch. Wyprodukowano niewielką ilość tych maszyn, nieco ponad 100 sztuk. Po zakończeniu I Wojny Światowej samoloty te przerobiono na wersje cywilne.


W Polsce znajdował się tylko jeden egzemplarz SEA IVGR, który w maju 1920 r. przyleciał z Paryża do Warszawy. Samolot ten nosił nr F-HPAC. W maszynie tej, podczas lotów nad Mokotowem uszkodzone zostało śmigło. Nowe wykonano zostało w CWL. Samolot pozostał na stanie co najmniej do maja 1921 r.


Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918 – 1924, Warszawa 1997.


Fotografie:
http://www.flyingmachines.ru/Site2/Crafts/Craft29087.htmWszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: