Morane - Saulnier MS - 3 i MS - 4 "Marczet"

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja July 26, 2017, 6:49 p.m.

Tagi:

Morane - Saulnier MS - 3 i MS - 4 "Marczet"

Oba samoloty powstały w roku 1914. Używane był głównie jako rozpoznawcze, ale w początkowym okresie I Wojny Światowej stosowano je również jako myśliwskie. Morane - Saulnier MS - 3 i MS - 4 produkowane był również w zakładach Rosyjskich.


Samoloty MS były na wyposażeniu polskich eskadr stacjonujących na Ukrainie i na Białorusi w roku 1917 i 1918. Były to 3 samoloty MS - 3 oraz 2 MS - 4 "Marczet". Samoloty wykorzystywane były do lotów łącznikowych (najczęściej egzemplarz nr 123 z Polskiego Oddziału Awiacyjnego w Odessie). Samoloty pozostały na wyposażeniu jednostek do kwietnia 1918 r.

Konstrukcja:

Samolot rozpoznawczy, jednosilnikowy, jednomiejscowy z kabiną odkrytą, konstrukcji drewnianej z podwoziem stałym. Samolot posiadał skrzydła bez lotek w układzie górnopłatu samolot wyposażony był w silnik rotacyjny Gnome - Rhone o mocy 80 KM. MS - 3 oraz MS - 4 nie posiadały stałego uzbrojenia. Pilot mógł prowadzić ogień ze zwykłego ręcznego karabinu. Samoloty miały wyrzutniki bomb.

Dane taktyczno - techniczne:

Wymiary:
- Rozpiętość - 10,35 m
- Długość - 6,23 m
- Wysokość - 3,2 m
Masa:
- Własna - 130 kg
- Całkowita - 380 kg
Osiągi:
- Prędkość - Vmax = 120 km/h

Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Jankiewicz Z., Malejko J., Samoloty i śmigłowce wojskowe – F-H, Encyklopedia Lotnictwa Wojskowego, t. 8, Warszawa 1994.
 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918 – 1924, Warszawa 1997
 Pilecki Sz., Domański J., Samoloty bojowe 1910 – 1967, Warszawa 1969.


Fotografie:
http://www.wwiaviation.com/gallery-morane-saulnier.htmlWszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: