Morane - Saulnier MS 29R1

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja June 14, 2017, 9:48 a.m.

Tagi:

Morane - Saulnier MS 29R1

Samolot ten był szkolną wersją MS - 29C1 bazującą na modelu A1 i zbudowany został w roku 1917. Znajdował się w składzie Francuskiej Szkoły Pilotów na lotnisku Mokotowskim w liczbie 5 sztuk. Maszyny te stanowiły wyposażenie dywizjonu szkolenia przedwczesnego. Samoloty 29R1 nie służyły do latania - przyszli piloci trenowali na nich kołowanie po ziemi (celem było utrzymanie płatowca w linii prostej przy prędkości 40 km/h). Samolot miał tak okrojone skrzydła, aby nie był w stanie oderwać się od ziemi. Piloci przyzwyczajali się do obsługi sterów, pracy silnika oraz niedogodności towarzyszyć w późniejszej służbie (spaliny, pęd powietrza, hałas). Ze szkolenia naziemnego i samolotów 29R1 zrezygnowano w momencie przeniesienia Szkoły Pilotów do Bydgoszczy. Samoloty odesłane zostały do Centralnych Zakładów Lotniczych, a w późniejszym czasie skasowane. Po samolotach zostały tylko silniki Anzani, które wykorzystano do kilku samolotów sportowych m.in. DKD III, DKD - 4, RW - 1. Były to pierwsze w Polsce silniki z nieruchomym kadłubem oraz cylindrami chłodzonymi powietrzem.

Konstrukcja:

Samolot szkolny, jednomiejscowy, jednosilnikowy, górnopłat o konstrukcji drewnianej, pokryty płótnem.

Silnik

Anzani mocy 45 KM (33kW), 6 cylindrów, chłodzonych powietrzem. Osłona silnika wykonana z blachy aluminiowej.

Skrzydła

Dwudźwigarowe, oparte na kadłubie na piramidce, wsparte parą zastrzałów wykonanych z rur stalowych. Lotki były odciążone aerodynamicznie.

Stery

Płaskie, bez profilu lotniczego, duży statecznik poziomy podparty parą zastrzałów.

Kadłub

Kratownicowy, wykonany z drewna i prócz silnika kryta płótnem. Podwozie stałe, amortyzowane sznurem gumowym, na ogonie płoza.

Uzbrojenie

Brak.

Dane taktyczno - techniczne:

Wymiary:
- Rozpiętość - 6,8 m
- Długość - 5,3 m
- Wysokość - 2,4 m
- Powierzchnia "nośna" - 10,2 m2
Masa:
- Własna - 410 kg
- Użytkowa - 150 kg
- Całkowita - 560 kg
Osiągi:
- Prędkość - Vmax = 80 - 90 km/h (kołowania)

Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Chołoniewski K., Bączkowski W., Samoloty wojskowe obcych konstrukcji 1918 – 1939, T. 3, Warszawa 1988.
 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918 – 1924, Warszawa 1997.
 Sankowski W., Morane Saulnier MS-30E1, Lotnictwo z szachownicą nr 14, 2005.


Fotografie:
http://www.wwiaviation.com/gallery-poland.htmlWszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: