LVG C VI

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja Nov. 16, 2017, 8:41 p.m.

Tagi:

LVG C VI

Samolot ten stanowił wersję rozwojową modelu LVG C V i do produkcji seryjnej wprowadzony został w początku roku 1918. Konstruktorem był w dalszym ciągu K. Sabersky-Müssingbrodt, który wprowadził w nim udoskonalenia konstrukcyjne mające na celu głównie poprawę osiągów. C VI był lżejszy od poprzednika, miał zmniejszone gabaryty, powierzchnie nośną, cechował się większą prędkością wznoszenia oraz zwrotnością. Ponadto samolot ten był łatwiejszy w obsłudze i lepiej przystosowany do warunków frontowych. W lotnictwie niemieckim LVG C VI służył głównie na Froncie Zachodnim, a w niewielkim zakresie również na Froncie Wschodnim. Po zakończeniu wojny samoloty te przystosowano do wersji cywilnych. Powstał około 1000 samolotów tego typu, produkowanych wyłącznie w zakładach LVG.


W Polsce znalazło się w sumie 15 LVG C VI: 11 zdobycznych, 3 zakupione i 1 internowany na Litwie, ale dopiero w 1927 r . (K. Chołoniewski i W. Bączkowski podają: 1 zdobyczny i "kilka" zakupionych). W niewielkich ilościach samoloty te przydzielone zostały do eskadr 3, 5, 7, 12 i 14, oraz prawdopodobnie 4, 8. Samoloty te walczyły m.in. na Froncie Litewsko - Białoruskim, przy oswobodzeniu Małopolski Wschodniej, bitwie warszawskiej i nad Niemnem, a także w akcji na Grodno. Używane były do lotów rozpoznawczych, bombowych i szturmowych. Dnia 14 maja 1920 r. załodze w składzie: ppor. pil. Franciszek Jach i por. obs. Leon Loria, udało się zestrzelić nieprzyjacielskiego Nieuporta. Fakt ten świadczy zarówno o doskonałym doświadczeniu załogi, jak i o doskonałych właściwościach samolotu, który oparł się zwrotnemu, jednoosobowemu myśliwcowi. Samoloty te były bardzo dobrze oceniane przez polskich lotników.
LVG C VI znalazły się na stanie szkół lotniczych w Ławicy, Toruniu i Krakowie, gdzie służyły jeszcze po zakończeniu wojny polsko - bolszewickiej. Najdłużej używane były w Toruniu, aż do 1924 r.

Konstrukcja:

Samolot wielozadaniowy jednosilnikowy, dwumiejscowy, dwupłatowy o konstrukcji drewnianej, z kabinami odkrytymi oraz podwoziem stałym.

Silnik

Jak w C V - Benz Bz IV (Mercedes D III ), zrezygnowano z osłony cylindrów zasłaniającej widok do przodu. Chłodnica ukryta była w baldachimie, lub stosowano chłodnice burtowe. Śmigło drewniane o średnicy 2,88 m, bez kołpaka. Zbiorniki i zapas paliwa identycznie jak w C V.

Skrzydła

Konstrukcji identycznej, jak w C V, wzmocniono tylko pracujące (ściskane, skręcane w locie) elementy drewniane i zastąpiono je stalowymi rurami. Zmniejszone gabaryty i powierzchnia nośna płatów. Płat górny wysunięty do przodu, trójdzielny, z wąskim baldachimem, co poprawiło widoczność. Lotki mieściły się w obrysie skrzydeł.

Stery

Jak w C V, jednak o mniejszej rozpiętości stateczników poziomych, zaokrąglono bardziej ich obrys.

Kadłub

Kadłub został skrócony i podwyższony. Dziób samolotu został zaokrąglony. Podwozie bez zmian, wzmocniono tylko mocowanie płozy ogonowej.

Uzbrojenie

Strzeleckie, jak w modelu C V, ładunek bomb wynosił 90 - 112 kg.

Dane taktyczno - techniczne:

Wymiary:
- Rozpiętość płata górnego - 12,85 m
- Długość - 7,45 m
- Wysokość - 2,8 m
- Powierzchnia nośna - 37,0 m2
Masa:
- Własna - 930 kg
- Użytkowa - 460 kg
- Całkowita - 1390 kg
Osiągi:
- Prędkość maksymalna - Vmax = około 170 km/h
- Prędkość wznoszenia - 4,2 m/s
- Czas wznoszenia na 1000 m - 4 - 6 min*
- Pułap - 6500 m
- Zasięg - 420 - 550 km*
- Czas lotu - 3,5 - 4 h*

* Zależnie od źródła.


Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Bączkowski W., Samoloty bombowe pierwszej wojny światowej, Warszawa 1986.
 Chołoniewski K., Bączkowski W., Samoloty wojskowe obcych konstrukcji 1918 – 1939, T. 2, Warszawa 1987.
 Jankiewicz Z., Malejko J., Samoloty i śmigłowce wojskowe – I-Ł, Encyklopedia Lotnictwa Wojskowego, t. 10, Warszawa 1994.
 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918 – 1924, Warszawa 1997.
 Rezmer W., Litewskie lotnictwo wojskowe 1919 – 1940, Toruń 1999.
 Zieliński J., Wójcik W., Lotnicy – Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, T. 1, Warszawa – Toruń 2005.


Fotografie:
http://www.wwiaviation.com/gallery-poland.html
http://flyingmachines.ru/Site2/Crafts/Craft25586.htm
LiOPGP, nr 10, 1937 r.Wszystkie artykuły umieszczone w serwisie bequickorbedead.com są własnością twórców witryny, wymienionych w zakładce "O autorach" i są chronione prawem autorskim.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych, zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: