Löhner (Lohner) B II (typ C)

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja Oct. 31, 2018, 7:26 a.m.

Tagi:

Löhner (Lohner) B II (typ C)

Był to dwuosobowy austro - węgierski samolot powstały w zakładach Jakoba Löhnera w roku 1913 lub 1914. Model B II stanowił rozwinięcie poprzedniej konstrukcji - wersji B I. Löhner B II względem poprzednika charakteryzował się wydłużonym kadłubem, większą rozpiętością oraz ogólnym wzmocnieniem konstrukcji, samoloty te zostały lepiej przystosowane do służby w górzystym terenie. Maszyny te wykorzystywano zazwyczaj do lotów obserwacyjnych oraz łącznikowych, głównie w początkowej fazie I Wojny Światowej. Zbudowano około 96 sztuk. Na samolocie tego typu walczył m.in. Roman Florer.


Na stanie lotnictwa polskiego był jeden samolot Löhner o numerze 74.36. Maszyna ta zdobyta została w dniu 31 października 1918 r. na lotnisku Rakowickim. Był to płatowiec pozbawiony uzbrojenia strzeleckiego i wyposażony w silnik Hiero o mocy 85 KM (63 kW). Po remoncie w II RPL samolot ten trafił do Krakowskiej Szkoły Pilotów, gdzie służył jedynie kilka tygodni, po czym został wycofany ze służby.

Dane taktyczno - techniczne:

Dane Wymiary:
- Rozpiętość skrzydeł - 13,00 m
- Długość - 8,30 m
- Wysokość - 3,20 m
- Powierzchnia nośna - 30,40 m2
Masa:
- Masa własna - 560 kg
- Użytkowa - 360 kg
- Całkowita - 920 kg
Osiągi:
- Prędkość - Vmax = 125 km/h
- Czas wznoszenia na 1000 m - 7 min
- Długość lotu - 4 h

Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Bączkowski W., Samoloty bombowe pierwszej wojny światowej, Warszawa 1986.
 Mordawski H., Polskie lotnictwo wojskowe. Narodziny i walka, Wrocław 2009.
 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924, Warszawa 1997.


Fotografie:
http://www.vrtulnik.cz/ww2/flik_6.htmWszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: