LVG C II

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja June 17, 2017, 6:15 a.m.

Tagi:

LVG C II

Od 1915 r. rozpoczęto produkcję samolotu rozpoznawczego C II, którego konstruktorem był ponownie Szwajcar Franz Schneider. Model C II był wersją rozwojową samolotów serii B II i C I. Samoloty te wykorzystywane bojowo były na Froncie Zachodnim, głównie jako samoloty zwiadu (także fotograficznego) i lekkie bombowe (dzienne). Na maszynach tych wykonywano również naloty bombowe na Wielką Brytanię. Produkcją tych płatowców oprócz LVG, zajmowały się zakłady AGO i Otto Werke Monachium.


Lotnictwo polskie posiadało 14 maszyn tego typu zdobytych: w Wielkopolsce (10), na terenach byłej Kongresówki i Małopolski (3), oraz na Froncie Wschodnim (1). Większość maszyn była produkcji AGO, pozostałe LVG. Samoloty te ze względu na bardzo złe właściwości w locie rzadko były używane i głównie przeleżały w składnicach, a zmontowane w hangarach. Wyjątkiem był samolot nr 5211/18, który na pewien czas trafił do 12 EW. samoloty LVG C II, skasowane zostały wiosną 1921 r .

Konstrukcja:

Samolot jednosilnikowy, dwumiejscowy, dwupłatowy o konstrukcji drewnianej, z kabinami odkrytymi oraz podwoziem stałym.

Silnik

Mercedes D III, 160 KM (118 kW). Główny zbiornik paliwa umieszczony był w kadłubie, a dodatkowy pod lewym, górnym skrzydłem.

Skrzydła

Jak w większości opisywanych modeli, dwudźwigarowe i pokryte płótnem. Oba płaty były dwudzielne, a komora płatów była dwuprzęsłowa. Lotki osadzone były tylko na płacie górnym i miały od połowy długości krawędź spływu "wywiniętą" ku górze.

Stery

Szkielet wykonany był z rur stalowych, a całość pokryta płótnem. Usterzenie nie posiadało profilu aerodynamicznego (płaskie).

Kadłub

Konstrukcji kratownicowej, pokryty blachą w okolicy silnika, dalej aż za kabinę obserwatora sięgało pokrycie ze sklejki, a resztę stanowiło poszycie płócienne. Podwozie standardowe, dwukołowe z płozą ogonową.

Uzbrojenie

Obserwator dysponował pojedynczym k. m. Parabellum wz.14, kal. 7,9 mm z zapasem 500 sztuk amunicji. Samolot mógł zabrać około 70 - 80 kg bomb.

Dane taktyczno - techniczne:

Wymiary:
- Rozpiętość - 12,85 m
- Długość - 8,1 m
- Wysokość - 2,93 m
- Powierzchnia nośna - 37,6 m2
Masa:
- Własna - 845 kg
- Użytkowa - 560 kg
- Całkowita - 1405 kg
Osiągi:
- Prędkość maksymalna - Vmax = 130 km/h
- Prędkość przelotowa - Vp = 115 km/h
- Pułap - 4000 m
- Zasięg - 460 km
- Czas lotu - 4 h

Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Bączkowski W., Samoloty bombowe pierwszej wojny światowej, Warszawa 1986.
 Jankiewicz Z., Malejko J., Samoloty i śmigłowce wojskowe – I-Ł, Encyklopedia Lotnictwa Wojskowego, t. 10, Warszawa 1994.
 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918 – 1924, Warszawa 1997


Fotografie:
http://www.wwiaviation.com/gallery-germany1915.html
http://www.airwar.ru/enc/other1/lvgc2.htmlWszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: