Oeffag C I (Öffag C I)

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja Aug. 9, 2019, 9:34 a.m.

Tagi:

Oeffag C I (Öffag C I)

Oeffag model C I powstał w 1915 r. w austo - węgierskich zakładach Österreichische Flugzeugfabrik AG w Wienner Neustadt. Konstrukcja samolotu wzorowana była na niemieckich Albatrosach serii "C" oraz samolotach typu Brandenburg. Oeffag C I nie spełniał warunków niezbędnych dla samolotu bojowego i produkcje tych maszyn wstrzymano po wyprodukowaniu około 20 egzemplarzy. W lotnictwie austro - węgier samoloty C I skierowane były do szkół lotniczych.


W Polsce znalazły się prawdopodobnie 4 (co stanowiło 1/5 ogólnej liczby wyprodukowanych płatowców tego typu) samoloty C I, wszystkie zostały zdobyte w Małopolsce. Dwie maszyny służyły w 7 EM (lub EL*), a pozostałe w Szkole Lotniczej w Krakowie. W dniu 9.08.1920 r. na lotnisku w Rakowicach doszło do katastrofy samolotu typu Oeffag (najprawdopodobniej w wersji C I) należącego do Szkoły Lotniczej w Krakowie. W wyniku defektu maszyna runęła na ziemię, we wraku Oeffaga śmierć ponieśli sierż. pil. Józef Jaworski oraz ucz. pil. Antoni Radziwiłł. Samoloty Oeffag C zostały wycofane ze służby prawdopodobnie w drugiej połowie 1920 r. Lotnicy 7 eskadry zrezygnowali z lotów na tym typie płatowca już jesienią 1919 r.

Konstrukcja:

Samolot rozpoznawczo - bombowy, jednosilnikowy, dwumiejscowy, dwupłatowy o konstrukcji drewnianej z kabinami odkrytymi i podwoziem stałym.

Silnik

Przeważnie stosowano motor Austro Daimler (Skoda) o mocy 150 KM (113 kW). Silnik okryty był blaszanymi osłonami z otworami w części czołowej. Chłodnica podobnie jak w samolotach niemieckich - skrzynkowa, pod górnym płatem. Podłużny zbiornik opadowy zamocowano nad lub pod płatem górnym (baldachim). Piasta śmigła osłonięta była kołpakiem.

Skrzydła

Podobnie jak w samolotach Brandenburg, różnica polegała na braku wzniosu i mniejszym kącie pochylenia słupków.

Uzbrojenie

brak.

Dane taktyczno - techniczne:

Wymiary:
- Rozpiętość skrzydeł - 14,58 m
- Długość - 8,40 m
- Wysokość - 3,27 m
- Powierzchnia nośna - 54,00 m2 (40 m2 - K. Chołoniewski)
Masa:
- Masa własna - 860 kg,
- Całkowita - 1350 kg (990 kg - K. Chołoniewski)
Osiągi:
- Prędkość - Vmax = 125 - 130 km/h*
- Prędkość wznoszenia - 2,0 m/s
- Czas wznoszenia na 1000 m - 7 min
- Pułap - 4500 m
- Zasięg - około 700 km

* Zależnie od źródła.


Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Chołoniewski K., Bączkowski W., Samoloty wojskowe obcych konstrukcji 1918 – 1939, T. 1, Warszawa 1987.
 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924, Warszawa 1997.Wszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: