Rada Marian st. sierż. pil.

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja Aug. 20, 2018, 6:09 p.m.

Tagi:

Rada Marian st. sierż. pil.

Urodzony w dniu 20.08.1897 r. w Szamotułach, syn Jana i Wiktorii. Ukończył szkołę powszechną, a w 1916 r. otrzymał powołanie do wojska niemieckiego. Brał udział w walkach na Froncie Zachodnim, dostał się do niewoli francuskiej, gdzie przebywał do 5.05.1918 r.


Będąc we Francji wstąpił do tworzących się oddziałów polskich. W marcu 1919 r. ukończył kurs w Podoficerskiej Szkole Strzelania i Bombardowania w miejscowości Pau. Do Polski powrócił wraz z Błękitną Armią, w składzie 581 ESal. Następnie został instruktorem bombardowania i strzelania w OSOL w Warszawie. Na froncie wojny polsko-bolszewickiej walczył w składzie 4 EW.


Po zakończeniu wojny z Sowietami, w 1921 r. służy w 10 EW na Ławicy. Po odbytym szkoleniu lotniczym w bydgoskiej Szkole Lotniczej, już jako pilot został instruktorem i wykładowcą w Wyższej Szkole Pilotów w Grudziądzu. W 1925 r. pracował jako pilot-oblatywacz w fabryce lotniczej w Lublinie. W 1928 r. powrócił do służby liniowej i przydzielony został do 211 Eskadry Bombowej (nocnej) w 1 PL. Od 1929 r. był pilotem w 31 Eskadrze Liniowej w 3 PL.


Za okres walk z bolszewikami st. sierż. pil. Marian Rada odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 3954.


Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

Ku czci poległych lotników. Księga pamiątkowa, pod red. M. Romeyko, Warszawa 1933.
J. Zieliński, W. Wójcik, Lotnicy-kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, t. I. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 r., Warszawa-Toruń 2005.Wszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: