Kolekcja fotografii lotniczych mjra Maksymiliana Kowalewskiego z okresu I Wojny Światowej (cz. 5)

Autor: Roksana Nowosad. Opublikowano Nov. 9, 2017, 6:17 p.m.

Tagi:

Kolekcja zdjęć publikowanych poniżej obejmuje dokumentację fotograficzną, wykonaną w trakcie służby wojskowej mjra obs. Maksymiliana Kowalewskiego w niemieckim lotnictwie na Froncie Zachodnim I Wojny Światowej. Zdjęcia pochodzą z lat 1916-1918 i przedstawiają obiekty strategiczne głównie na terenie Francji (departamenty Aisne, Ardeny i Moza - kluczowe podczas niemieckiej ofensywy na terenie Francji w 1917 r. /Arras-Aisne-Szampania/) i zniszczenia dokonane na skutek działań wojennych. W kolekcji znajdują się również dwa zdjęcia lotnicze wykonane w Anglii (Londyn, Harwich), lecz niezaprzeczalnymi „perełkami” są fotografie ukazujące zniszczenia po nalotach bombowych i ostrzale artyleryjskim francuskich katedr w Reims i St. Quentin.

Zdjęcia nigdy jeszcze nie były publikowane, więc tym bardziej prezentujemy je z ogromną satysfakcją i przyjemnością.

Foto 1. Souville Schlucht – wąwóz Souville – fort w Souville - jeden z największych tego typu, był celem zaciekłych ataków niemieckich
Foto 2. Übersicht Souville – widok Souville
Foto 3. Artilerriekampf in der Souville –Schlucht und zwischen Fort Vaux und Tavannes – bitwa artyleryjska w Souville i między fortami Vaux i Tavannes (forty twierdzy otaczającej miasto Verdun)
Foto 4. Fort Vaherauville
Foto 5. Fort Vaux -jeden z fortów twierdzy otaczającej miasto Verdun we Francji. Miejsce zaciętych walk w trakcie bitwy pod Verdun
Foto 6. Fort Tavannes und La Laufée – fort i fortyfikacje (L’ouvrage de La Laufée)
Foto 7. Fort Tavannes – 30.06.1916 r.
Foto 8. Fort Tavannes – 6.07.1916 r.
Foto 9. Fort Souville
Foto 10. Fort Belrupt (Fort de Belrupt) – kolejny fort z okolic Verdun

Kolekcja fotografii lotniczych mjra Maksymiliana Kowalewskiego z okresu I Wojny Światowej (cz. 5)

Źródła:

Zdjęcia z albumu mjra Maksymiliana Kowalewskiego opublikowano dzięki uprzejmości i za zgodą jego prawnuka, P. Macieja Kolanko.

Zobacz podobne artykuły: